• Projek ClimVino

• Nový spoločný výskumný Interreg projekt  burgenlandského a slovenského vinohradníctva a vinárstva „ClimVino“ pod záštitou vlády spolkovej krajiny Burgenland má za cieľ optimalizovať používanie pesticídov vo vinohradníctve.

Inštalácia 50 prístrojov na meranie klímy vo vinohradoch Burgenlandu a Slovenska umožňuje meranie meteorologických parametrov v úzkom rozsahu. Výsledkom by malo byť účinnejšie využívanie pesticídov a zabezpečenie zdravšieho viniča. Obstaranie meracích prístrojov sa realizuje v rámci projektu. 85 % nákladov je financovaných z prostriedkov EÚ.K zhromaždeným nameraným údajom budú mať v budúcnosti prístup všetci vinári.

• Vyskúšajte aplikáciu ClimVino

• Aplikáciu nájdete v obchode Google Play pod menom ClimVino.

Učiteľský kód pri prihlásení je nastavený na climvino

• Ing. Katarína Ďurčanská, PhD. o projekte ClimVino

• Začiatkom mája žiakom prezentovala projekt ClimVino a prácu s meteostanicou i stránkou viti.skymaps.sk pani Ďurčanská zo Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska. Dozvedeli sa, ako pestovať zdravý vinič a kvalitnejšie hrozno pomocou monitorovania prírodných podmienok a škodcov cez online aplikáciu. Žiaci si vyskúšali prácu s tabletmi, ktoré boli zakúpené v rámci projektu.

• Exkurzia Eisenstadt

• V júni 2022 sa žiaci i učitelia zúčastnili prezentácie výsledkov projektu ClimVino uskutočneného v rámci cezhraničnej spolupráce Interreg Slovakia - Austria v Eisenstadte. Vypočuli si prednášky jednotlivých účastníkov tohto projektu a prezreli si areál školy. Prezentované boli výsledky rakúskych i slovenských vinárov.

• Exkurzia Modra-Pezinok

• Septembrová exkurzia do viníc a vinárstva Pavelka nám vyšla.        Videli sme praktické využitie meteostanice vo veľkej prosperujúcej  firme zameranej na pestovanie a spracovanie hrozna.

zmienky v mediach: Facebook

• Exkurzia v spoločnosti Panonia Winery

• Žiaci našej školy sa dňa 26.10.2022 zúčastnili poslednej plánovanej odbornej exkurzie v rámci projektu ClimVino. Navštívili vinice spoločnosti Panonia Winery v Hornom Trhovišti a následne sa presunuli do spracovateľského závodu v Hlohovci. Žiaci videl postup od mechanizovaného zberu hrozna kombajnom, cez spracovanie hrozna, kvasenie až po hotový produkt - víno.

zmienky v mediach:

Roľnícke noviny 43/2022