• Lipová ratolesť 2014 - získali sme 3. miesto v súťaží mladých záhradníkov v ČR

     • Závěr soutěže mladých zahradníků připomínal rokenrol

      Jakoby koncert Rock & Roll Bandu Marcela Woodmana v ostravském klubu GARAGE ze středečního večera ještě neskončil. Tak si mohli poslední den soutěže mladých zahradníků Lipová ratolest 2014 v Ostravě připadat její účastníci. Do dokončovacích prací, které svým tempem připomínali rokenrol, se zapojili všichni: kromě soutěžících i učitelé, organizátoři a dokonce i někteří návštěvníci. Díky neutuchajícímu úsilí nejen soutěžících se podařilo za tři dny v parčíku za Mephacenterm v Ostravě – Porubě vytvořit odpočinkové plochy s dřevěnými vyvýšenými záhony s trvalkami, vysázet stromy, které na jaře rozkvetou a položit kobercový trávník.

      Zadání, které pro jedenáct družstev ze středních zahradnických škol z celé České republiky a jedno ze Slovenska připravilo město Ostrava a Svaz zakládání a údržby zeleně, bylo tentokrát opravdu extrémně náročné. Každé soutěžící družstvo mělo za úkol zrealizovat podle připravené projektové dokumentace soutěžní plochu o rozloze 48 m². Projekt soutěžních segmentů zpracovala Ing. Ilona Vybíralová.

      Obtížnost soutěže umocnil déšť, který skrápěl parčík nejen před soutěží, ale pozlobil soutěžící i první den. Bláto se lepilo na nářadí i na boty. Z běžných činností, jako je vykopání jámy pro strom či vytvoření lože pod dlažbu, se staly galeje. Prubířským kamenem pro všechny soutěžící se stalo sestavení vyvýšeného záhonu z předem připravených a očíslovaných dubových hranolů. Soutěžící museli pracovat tak, aby na sebe hranoly v jednotlivých segmentech navazovaly, což kladlo velké nároky především na přesnost i na vzájemnou komunikaci. Plošné a výškové zaměřování, vytyčování a skládání dřevěných lemů zabralo celý první den i polovinu druhého dne. Počasí se naštěstí umoudřilo a dokonce vysvitlo i sluníčko, i když bláta se soutěžící nezbavili. Druhý den přišla na řadu příprava lože pod dlažby, osazování plastového obrubníku a výsadby stromů a trvalek. Ze zdánlivého chaosu se začala krystalizovat budoucí podoba parčíku.

      Šestičlenná odborná porota složená ze zástupců Svazu zakládání a údržby zeleně – majitelů zahradnických firem: Jan Kuchař, Bc. David Mičan, Ing. Tomáš Gabriel, Ing. Libor Vavřík a zástupců investora: Ing. Klára Svobodníková a paní Renata Hovjacká bedlivě dohlížela na postup a kvalitu prováděných prací. I když byli porotci přísní, zároveň velice oceňovali, jak se mladí zahradníci rvou se složitým zadáním a nepříznivými podmínkami.

      Třetí den soutěže se proměnil v happening. Soutěžící, organizátoři i pedagogický doprovod věděli, že je otázkou profesionální cti, aby se soutěžní plochy dokončily. Na ploše se pohybovaly dva nakladače, půdní frézy, do práce se zapojili i učitelé a učitelky. Hlavní bylo položit trávníkové koberce, vysázet všechny rostliny a vydláždit betonový chodník. Žulovou dlažbu z kostek, které bylo v každém soutěžním segmentu 9 m², se ne všude podařilo zvládnout. Ale to bylo v celkovém výsledku nepodstatné. Vždyť i okolní plochy bylo potřeba po soutěži upravit, takže dlažby dodělaly v rámci dokončovacích prací. Až se osadí lavičky, vznikne za Mephacentrem nový prostor pro odpočinek obyvatel Ostravy.

      Výsledky soutěže:

      1. místo SŠ technická a zahradnická Litomyšl,
      soutěžní tým ve složení: Jana Andresová, Kamila Cupalová, Antonín Bohuněk, Pavel Lomič
      2. místo SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky České Budějovice, 
      soutěžní tým ve složení: Antonín Papež, Tereza Plánská, Libuše Keprová, Ondřej Krůl
      3. místo SOŠ záhradnícka Piešťany, 
      soutěžní tým ve složení: Jana Mária Hanzelová, Ondrej Kožík, Simon Snopek, Samuel Púš

      FOTOGALERIE

         

     • VICTORIA REGIA 2014

     • Vyhlasujeme 21. ročník súťaže VICTORIA REGIA 2014. Propozície, prihláška, program sú zverejnené v záložke VICTORIA REGIA. Srdečne všetkých pozývame súťažiť, ale aj na sprievodné podujatia Kvetinových slávností v Piešťanoch.

    • DEŇ ZELENEJ ŠKOLY A DEŇ ZEME
     • DEŇ ZELENEJ ŠKOLY A DEŇ ZEME

     • 16. apríl 2014 bol vybratý Zeleným školám, aby oslávili DEŇ ZEME. V tento deň už tradične vítame návštevníkov zo základných a materských škôl v našej Botanickej záhrade. Tu máme pripravených množstvo hier a stanovíšť, na ktorých sa môžu naučiť spoznávať dreviny, bylinky či buriny. Okrem toho si vyskúšali aj presádzanie rastlín, alebo sa naučili triediť odpad. 

      Počas návštevy vypracovali pracovné listy s rôznymi otázkami, hádankami či krížovkami. Aj napriek studenému počasiu prišlo takmer 200 detí.

      Viac na stránke venovanej Zelenej škole.

     • Fantastický úspech žiakov v krajskom kole SOČ

     •  

      STREDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOSŤ – SOČ

      4. apríla 2014 sa konalo krajské kolo SOČ v Hlohovci. Našu školu reprezentovali 4 žiaci. Získali sme tri 1. miesta a jedno 3. miesto.

      Daniela Kučerová – odbor  Životné prostredie, geografia, geodézia, obsadila s prácou Rok na farme 1. miesto.

      Daniel Seriš - odbor  Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie, obsadil s prácou Tvorba náučného chodníka 1. miesto.

      Šimon Krist – odbor Pôdohospodárstvo, obsadil s prácou Rez kôstkovín 1. miesto

      Jozef Ďurica - odbor Pôdohospodárstvo, obsadil s prácou Praktické skúsenosti s pestovaním jabloní 3. miesto

      Traja žiaci postupujú na Celoslovenské kolo do Starej Ľubovne.

    • Medzinárodné kolo súťaže ENERSOL - 2. miesto !
     • Medzinárodné kolo súťaže ENERSOL - 2. miesto !

     • ENERSOL

      V dňoch 10 - 11. apríla 2014 sa konalo medzinárodné kolo ENERSOLU v Českej republike v Otrokovicich. Študent druhého ročníka Patrik Mošon reprezentoval svojou prácou o pestovní Sidy obojpohlavnej na energetické využitie. Vo veľkej konkurencii najlepších súťažiacich z Čiech, Rakúska a Slovenska obsadil fantastické 2. miesto v kategórii jednotlivcov !

      Na súťaž sa musel kvalifikovať cez krajské kolo a následne aj celoslovenské kolo !!!

      Krajské kolo Enersolu prebehlo v Trnave dňa 7.marca 2014.

      Hlavná kategória: Patrik Mošon a Anna Mária Vaňová obsadili 2. miesto s prácou na tému:

      Pestovanie a využitie Sidy obojpohlavnej.

      Vedľajšia kategória: Anna Mária Vaňová súťažila s návrhom plagátu Zelená škola a obsadila 3. miesto.

      Celoslovenské kolo Enersolu:

      Konalo sa v dňoch 2 – 4. apríla 2014 v Senici.

      Postupujúci študenti Patrik Mošon a Anna Mária Vaňová s prácou na tému: Pestovanie a využitie Sidy obojpohlavnej, obsadili 4. miesto.

      Stali sa náhradníkmi na medzinárodné kolo Enersolu, A tam dopadli úžasne, Nechali za sebou silnú konkurenciu súťažiach.

      Žiakov pripravila Ing. Iveta Jakubcová

      Viac fotografií na našej stránke Zelenej školy

     • Súťaž Hlavičky

     •  26.03.2014                                      

                                                      Súťaž „Hlavičky“ je už tradičným podujatím, ktoré organizuje pre všetkých žiakov ŠI p.vych.Moravčíková. Súťaž sa teší veľkej obľube pre jej pestrosť. Súťaž mala nasledovné disciplíny: vedomostná časť vo forme testu / 40 otázok/, praktická časť / skladanie lega a vystrúhanie najväčšej šupky z jabĺčka a jedenie palaciniek / a zábavná časť vo forme hádaniek. Súťaže sa zúčastnili družstvá dievčat I.,II. a III. ročníka a družstvo chlapcov. Chlapci zvíťazili v troch z piatich disciplí,, v jednej disciplíne zvíťazili dievčatá I. roč. a v jednej dievčatá III. roč. Propagácia, príprava a samotný priebeh súťaže boli na veľmi peknej úrovni. Súťažiaci boli odmenení peknými cenami  a všetci sa už tešia na ďalší ročník.

     • Súťaž v reze viniča

     • Dňa 7. 3. 2014 sa konal v  Českej republike 10. ročník medzinárodnej súťaži pod názvom „Majstrovstva v reze viniča hroznorodého o zlaté nožnice“. Súťaž sa konala v obci  Popice vo vinohradoch, ktoré patria do „Vinařství Sonberk“. Túto súťaž organizoval Zväz vinohradníkov  Českej republiky a BS vinařské potřeby s.r.o. Zo Slovenska sa tejto súťaže zúčastnili žiaci štvrtého ročníka SOŠ záhradníckej Piešťany. Cieľom súťaže bolo preveriť odborné a praktické zručnosti pri strihaní viniča hroznorodého. Do súťaže bolo prihlásených 25 žiakov, z toho 21 z ČR a 4 zo SR.  Každý žiak musel ostrihať v časovom limite 15 minút 25 ks koreňov odrody Pálava. Žiak Mário Gončár zo Strednej odbornej školy záhradníckej sa umiestnil v kategórii junior na 3. mieste.

                 

     • Projekt SMAPUDE_LIFE

     • Naša škola je zapojená v projekte v projekte "Strategické riadenie a plánovanie využívania domácej energie" akronym SMAPUDE_ LIFE, č. LIFE12 INF/SK/000165.

      Projekt realizuje BIOMASA   www.biomasa.sk
       
      s príspevkom finančného nástroja Európskej únie LIFE
                                       
    • Získali sme certifikát Zelenej školy
     • Získali sme certifikát Zelenej školy

     • 10. októbra 2013 sme získali Certifikát Zelenej školy. Riaditeľka školy Ing.Eva Stručková a koordinátorka projektu Ing. Iveta Jakubcová prebrali Certifikát a zástavu Zelenej školy v Košiciach. Akcia sa organizovala pod záštitou Ministra životného prostredia.Stali sme sa súčasťou medzinárodného projektu Eco Schools!

      Viac informácii o tejto akcii ako aj o ostatných projektoch na stránke Zelenej školy.                                    

     • Deň samosprávneho kraja

     • Vo štvrtok 3. októbra 2013 sa uskutoční Deň samosprávneho kraja na našej škole.

      Téma:  Zdravie a zdravý životný štýl

      pripravili sme:

      - ochutnávka zdravých potravín,

      - bylinkové čaje zo záhrady

      ovocné šťavy, jabĺčka a hrušky zo školského sadu

      - hry a cvičenie v prírode

      Tešíme sa na Vás

       

     • VICTORIA REGIA 2013

     • 20. ročník národnej súťaže vo viazaní a aranžovaní kvetov a Majstrovstvá Slovenska vo floristike VICTORIA REGIA 2013 sa uskutoční  v stredu 18. septembra 2013.

      Sprievodné podujatia - výstavy súťažných prác a ovocia a zeleniny  sa uskutočnia od 19. - 22. septembra 2013. Kvetinové korzo sa predstaví v sobotu 21. septembra 2013 o 14. 00 so začiatkom v SLK a.s. Piešťany

      Propozície, program a prihláška sa nachádza v záložke VICTORIA REGIA.

      Sledujte nás na facebooku victoriaregia-majstrovstvaSlovenskavofloristike